Czym jest zdolność kredytowa?

Pojęcie zdolności kredytowej ściśle powiązane jest z kredytami i pożyczkami. Od zdolności kredytowej zależy, czy potencjalny kredytobiorca otrzyma kredyt oraz jaka może być jego wysokość. Dlatego zanim sięgniesz po kredyt, upewnij się, że Twoja zdolność kredytowa Ci na to pozwoli – a pomoc poproś doradcę kredytowego.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Każdy bank przed udzieleniem kredytu bądź pożyczki ma obowiązek sprawdzić zdolność kredytową klienta. Sprawdzana jest ona na podstawie informacji z BIK-u oraz tych udzielonych przez osobę zainteresowaną kredytem. Zdolność kredytowa zależy od:

  • wysokości przychodów
  • źródła przychodów – rodzaj umowy z pracodawcą i terminu, kiedy ta umowa się kończy; płynności finansowej firmy klienta; innych przychodów, pochodzących np. z wynajmu mieszkania
  • liczby mieszkańców w gospodarstwie domowym
  • stanu cywilnego
  • stałych wydatków – czynsz, najem mieszkania, rachunki
  • innych zobowiązań
  • historii kredytowej

Osoby, które pracują w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło mogą wykazywać mniejszą zdolność kredytową, jednak odpowiednio udokumentowane przychody umożliwiają również w takim przypadku wzięcie kredytu, nawet hipotecznego. Również obecne zobowiązania wobec banku nie przekreślają szans, by uzyskać kredyt.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Przed rozpoczęciem starań o kredyt można w pewien sposób wpłynąć na zdolność kredytową. Jeśli istnieje taka możliwość, należy uregulować wszystkie zadłużenia – w szczególności warto spłacić kartę kredytową. Można również postarać się o podwyżkę lub dodatkowy przychód i po 3 miesiącach zacząć starania o kredyt. Niektóre pary, które od lat pozostają w narzeczeństwie, postanawiają także wziąć ślub, by zwiększyć zdolność kredytową.

Przede wszystkim jednak historię kredytową budujemy całe życie. Pomaga w tym kupno sprzętu RTV/AGD czy mebli na raty oraz korzystanie z karty kredytowej. Warunkiem jednak są terminowe spłaty – opóźnienia w płatnościach działają na niekorzyść potencjalnego kredytobiorcy.

Nasi doradcy podpowiadają, jak zwiększyć zdolność kredytową, poznając indywidualną sytuację każdego klienta. Zapraszamy do kontaktu – znajdziemy dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę i przeprowadzimy Cię przez cały proces starania się o kredyt.

Wróć do bloga