Jak dostać kredyt lub pożyczkę bez historii kredytowej?

Historia kredytowa to jeden z najważniejszych czynników, jaki wpływa na decyzję banku o przyznaniu lub odmowie kredytu. Co robić, kiedy nie mamy żadnej historii kredytowej? Czy bank lub inna instytucja finansowa może pozytywnie rozpatrzyć wniosek o kredyt w przypadku jej braku? Banki mają też inne sposoby na sprawdzenie zdolności kredytowej przed udzieleniem kredytu na dowolny cel. W takim razie jak dostać kredyt lub pożyczkę bez historii kredytowej?

Osoby, które nie miały dotychczas potrzeby skorzystać z usług banków i nie miały zobowiązań finansowych w instytucjach pozabankowych, muszą liczyć się z ryzykiem odmowy przyznania kredytu. Brak historii kredytowej w przypadku klienta banku może skutkować dużymi utrudnieniami w uzyskaniu finansowania, nawet przy stabilnej pracy i braku długów. Co zrobić, żeby mimo tego uzyskać pożyczkę lub kredyt bez historii kredytowej?

Brak historii kredytowej a weryfikacja w banku

Historia kredytowa klienta wpływa na jego zdolność kredytową. To z kolei przekłada się na pozytywną weryfikację klienta, który ubiega się o przyznanie kredytów. Dlatego najlepiej jest zacząć pracować nad historią kredytową jak najwcześniej – na przykład kupując produkty na raty. Biuro Informacji Kredytowej (BIK) gromadzi wszelkie informacje na temat tego, jakie zobowiązania miał do tej pory klient, czy spłaty były uiszczane w terminie i… czy warto udzielić mu następnego kredytu.

Bank kontra klient bez wpisów w BIK

Wpisy z BIK to bardzo istotna informacja dla banku i innych instytucji kredytowych. Ryzyko zawarcia umowy kredytowej z niezweryfikowanym klientem jest większe, jako że bank nie ma dowodów wiarygodności klienta. Niesprawdzony płatnik może spłacać kredyt czy pożyczki z opóźnieniem lub wcale nie spłacać rat.

Problem z oceną ryzyka dotyczy zwykle młodych ludzi lub osób, które do tej pory nie potrzebowały kredytów gotówkowych ani innego wsparcia finansowego, a chciałyby zdecydować się na kredyt hipoteczny lub inne zobowiązanie na większą sumę pieniędzy. Jaki z tego wniosek dla potencjalnych klientów? Nawet krótka historia jest lepsza niż żadna.

Jak zbudować pozytywną historię kredytową?

Jako że kredyt bez historii kredytowej jest trudniejszy do uzyskania, warto podjąć kroki, które pomogą ją zbudować. A tym samym zachęcić banki i instytucje pozabankowe do przyznania produktów kredytowych. Jak to zrobić? Dobrym pomysłem jest kupowanie produktów na raty. Duże sieci sklepów często proponują klientom dobre oferty zakupów na raty. Nawet niewielkie kwoty, ale spłacane regularnie, pomogą zbudować pozytywną historię Twoich zobowiązań finansowych. Regularność i terminowość są konieczne – nawet dwa dni zwłoki w spłacie mogą zostać odnotowane.

Pozytywna historia kredytowa krok po kroku

Rozwiązaniem jest też posiadanie karty kredytowej, na której można spłacać debet. Ważne jest, aby wszelkie zobowiązania spłacać w terminie. Taki wpis w rejestrze BIK jest znakiem dla banku, że ryzyko pożyczenia Ci pieniędzy jest niższe niż w przypadku braku historii kredytowej w BIK. Koniecznie wystrzegaj się działań windykacyjnych u komorników.

Co w takim razie musisz zrobić, żeby zacząć budowanie historii kredytowej?

  • kupić sprzęt RTV, AGD, meble lub inny produkt na raty
  • założyć kartę kredytową
  • wziąć kredyt w instytucji z sektora pozabankowego

Nie mam historii w BIK – co mam robić?

Jak uzyskać finansowanie, kiedy zdolność kredytowa nie wpływa pozytywnie na ocenę ze strony banków?  W tej sytuacji możesz skorzystać z oferty instytucji pozabankowych, które mają zdecydowanie mniej restrykcyjne wymagania i warunki wobec klientów niż banki komercyjne. Firmy pożyczkowe często weryfikują jedynie brak negatywnych wpisów w BIK. Warto więc budować historię kredytową właśnie poprzez pożyczkę lub kredyty na wybraną kwotę w firmie pożyczkowej na dowód osobisty.

Jak dostać kredyt w banku?

W przypadku kredytu w banku historia kredytowa, a raczej brak historii kredytowej, nie musi koniecznie oznaczać, że nie uda Ci się uzyskać finansowania. Jeżeli ubiegasz się o kredyt gotówkowy, z pewnością będzie łatwiej niż w przypadku kredytu hipotecznego. Bank może udzielić Ci pożyczki lub kredytu na niewielką kwotę. A kiedy uda Ci się zbudować dobrą historię kredytową poprzez regularne i terminowe spłaty kredytu lub pożyczki, możesz dostać więcej. Na początku bank może wymagać od Ciebie dodatkowego ubezpieczenia kredytu.

Uzyskaj kredyt bez historii kredytowej

Brak historii kredytowej nie jest jedynym sposobem oceny klientów przez banki. Banki chętnie udzielają kredytów osobom ze stałym zatrudnieniem. Czy rodzaj zatrudnienia może wpłynąć na Twoje możliwości uzyskania pożyczki? Jak najbardziej tak – banki obdarzą większym zaufaniem klientów zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Idealnym kandydatem będzie klient w średnim wieku, ze stałą pracą, którego historia kredytowa jest nieskazitelna.

Jeżeli jesteś osobą młodą, emerytem lub Twoja historia kredytowa jest zbyt krótka, możesz zdecydować się na pożyczkę pozabankową. Ze złą historią kredytową da się więc dostać kredyty, pożyczki i inne zobowiązania na różne kwoty przy minimum formalności.

Kto może dostać pożyczkę bez historii kredytowej?

Kredyty lub pożyczki bez historii w Biurze Informacji Kredytowej może uzyskać klient, który:

  • ma skończone 18 lat
  • ma stały adres na terenie kraju i jest obywatelem Polski
  • ma ważny dowód osobisty

Wiele banków wymaga ukończenia 21 roku życia, ale w przypadku instytucji pozabankowych wymagania co do osób ubiegających się o kredyt często bywają niższe.

Co jeszcze można zrobić?

Ocena Twojej wiarygodności kredytowej odbywa się na podstawie wpisów w Biurze Informacji Kredytowej. Klient ma możliwość usunięcia danych z BIK. Usunięcie albo korekta wpisów jest możliwa, kiedy upłynęło już 5 lat od spłaty kredytu lub kiedy dane są nieaktualne albo błędne.

Danych nie da się jednak usunąć bezpośrednio w BIK. Wystarczy jednak złożyć wniosek o odwołaniu zgody na przetwarzanie danych w konkretnej instytucji, w której zaciągnęliśmy zobowiązanie. „Czyszczenie” historii kredytów, czyli usuwanie z rejestru wpisów, które stawiają Cię w złym świetle w ocenie banku, może podnieść Twoją wiarygodność kredytową.

Chcesz uzyskać finansowanie na dowolny cel? Sprawdź swoją historię kredytów i skontaktuj się z ekspertami z Czas Na Kredyt. Pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Wróć do bloga