Nie tylko mieszkania. Ceny działek (oraz wolnostojące domy) drożeją ❗❗❗

Ceny działek budowlanych, podobnie jak mieszkań, poszybowały. Podczas lockdownu zamknięci w domach wyjątkowo doceniliśmy w mieszkaniach tarasy i balkony, a szczytem marzeń był dom z dużą działką. Zresztą nawet mniejszy ogród pozwalał na oddech i Powodował, że nie czuliśmy się tak klaustrofobicznie. Praca zdalna, która w wielu przypadkach jest preferowana również po falach pandemii a także model hybrydowy sprzyja popularności działek budowlanych.Dodatkowo nieruchomości gruntowe zawsze wydają się stabilną inwestycją, która daje pewne zyski i poczucie bezpieczeństwa. Wskaźnik zainteresowania domami i działkami przewyższa ten z mieszkaniami, co powoduje, że w niektórych województwach czy gminach wzrosty cen są nawet kilkudziesięcioprocentowe. Z danych wynika, że zwiększa się popyt na domy wolnostojące i działki budowlane, a zmniejsza zainteresowanie mieszkaniami. Działek budowlanych jednak nie przybywa, a wręcz odwrotnie, w niemal wszystkich województwach liczba działek wystawianych na sprzedaż maleje dwucyfrowo.Działki to obecnie bardzo gorący produkt na rynku nieruchomości, którego wysoka popularność rośnie praktycznie od końca I kwartału 2020 r.

Od czego zależy cena działek oraz domów ❓❓

Zależy przede wszystkim od lokalizacji, która warunkuje dojazd, komunikację z większymi miastami lub centrami miast a także centrami handlowymi. Co do zasady przyjmuje się, że im mniejsza działka, tym ceny za mkw. będą większe. Na cenę wpływają również:

✅ dostępność mediów;

✅ ogrodzenie działki;

✅ brak ośrodków przemysłowych w okolicy, które mogą zanieczyszczać rejon;

✅brak narzuconych uwarunkowań dotyczących zabudowy (czy teren nie podlega np. pod plan rewitalizacji).

Specjaliści przewidują że może z mniejszą dynamiką, ale ceny działek na których można postawić dom oraz domów wolnostojących nadal będą rosły.

Wróć do bloga